Blog

Kiedy warto zamówić meble na wymiar do domu lub mieszkania?

Meble na wymiar mają wiele zalet – są w pełni dopasowane do oczekiwań i potrzeb domowników, a także do stylu wnętrz. Ale czy to oznacza, że zawsze będą lepsze od komercyjnych projektów? Sprawdź, jak przebiega proces projektowania mebli na indywidualne zamówienie i kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Kiedy warto zamówić meble na wymiar do domu lub mieszkania?

Jak projektuje się meble na wymiar?

Meble na wymiar są stworzone z uwzględnieniem zarówno możliwości, jakie daje przestrzeń, jak i oczekiwań oraz gustów domowników. Aby spełnić oczekiwania zleceniodawców, projektanci mebli muszą dobrze poznać oczekiwania swoich klientów. Współpraca powinna więc zawsze zaczynać się od wnikliwej rozmowy.

Dalszy proces projektowania i tworzenia mebli na wymiar przebiega najczęściej w następującej kolejności:

  • Pomiar wnętrz – konieczne jest dokładne zmierzenie pomieszczeń, w których staną meble, by dzięki temu optymalnie wykorzystać przestrzeń. Meble muszą nie tylko wyglądać elegancko, ale też ułatwiać codzienne funkcjonowanie domowników.
  • Analiza możliwości materiałów, z których zostaną zbudowane meble – niektóre surowce może i wyglądają pięknie, jednak szybko się brudzą, trudno utrzymać je w czystości albo zupełnie nie pasują do potrzeb i stylu życia domowników. W związku z tym należy w odpowiedni sposób dobrać materiały do produkcji mebli.
  • Tworzenie projektu – uwzględniając wszystkie zebrane informacje i parametry, tworzony jest projekt mebli (w jednej wersji lub kilku – w zależności od ustaleń).
  • Ocena projektu – po otrzymaniu projektu przychodzi czas na Twoją opinię i wprowadzanie ewentualnych poprawek przez projektanta.
  • Realizacja zlecenia – gdy projekt jest już zatwierdzony, dochodzi do realizacji zamówienia i stworzenia oraz montażu mebli w Twoim domu lub mieszkaniu. W zależności od tego, z kim współpracujesz, realizacją zajmuje się albo firma, która tworzyła projekt, albo zewnętrzni wykonawcy. W drugim przypadku powinni oni otrzymać projekt wraz ze szczegółowymi wykonawcami i specyfikacją, a także opisem materiałów i kolorów oraz wskazówkami dla monterów.

Warto wiedzieć! Jaką wiedzę i jakie umiejętności powinni mieć projektanci mebli na wymiar?

Projektanci mebli muszą dobrze znać zarówno zasady ergonomii czy antropometrii, jak i anatomię ludzkiego ciała oraz najnowsze trendy wnętrzarskie. Konieczna jest także dobra znajomość dostępnych na rynku materiałów, z których powstaną meble kuchenne, łazienkowe, meble do salonu czy sypialni. Projektanci muszą wiedzieć, jaką strukturę, możliwości techniczne, wytrzymałość czy kolorystykę mają poszczególne surowce i jak należy je konserwować.

Kiedy warto zdecydować się na meble na wymiar?

Meble na wymiar mają wiele zalet, jednak nie jest przesądzone, że zawsze będą lepsze niż gotowe zestawy mebli. Jeśli Twoim priorytetem jest niska cena, a także łatwa dostępność mebli oraz proste rozwiązania, komercyjne projekty realizowane hurtowo mogą zaspokoić Twoje potrzeby. Jeśli jednak chcesz, by Twoje wnętrza były umeblowane dokładnie tak, jak tego oczekujesz i aby przestrzeń była optymalnie wykorzystana, postaw na meble tworzone na wymiar, według indywidualnego projektu.

Warto rozważyć zamówienie mebli zaprojektowanych specjalnie do Twojego mieszkania lub domu, wtedy gdy oczekujesz, że wyposażenie będzie w pełni pasowało do stylu życia domowników. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną, by wnętrze było nietuzinkowe i oryginalne, a do tego designerskie i przede wszystkim funkcjonalne.

Meble na wymiar sprawdzą się zarówno w dużych, jak i małych wnętrzach. Indywidualny projekt pozwoli optymalnie wykorzystać możliwości dostępnej, nawet niewielkiej, przestrzeni – układ i wielkość pomieszczeń, a także rozmieszczenie okien i drzwi czy położenie pomieszczeń względem stron świata.

Zamówienie mebli na wymiar sprawi, że Twoje wnętrze będzie dopasowane do Twojego charakteru, gustu i potrzeb, a do tego wystrój poszczególnych pomieszczeń będzie spójny.