Blog

Meble kuchenne na wymiar

Jak zaaranżować praktyczną kuchnię i jakie meble wybrać – gotowe czy na wymiar?

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu – nie tylko przygotowujemy tu posiłki, ale też spędzamy czas z rodziną czy przyjaciółmi. Żeby przebywanie w kuchni było przyjemne, a gotowanie wygodne, warto dobrze zaplanować lokalizację mebli, blatów i sprzętów, a także wybrać najlepsze dla siebie systemy do przechowywania. Sprawdź, jak zaaranżować praktyczną kuchnię i na co zwrócić uwagę, wybierając meble na wymiar lub gotowe zestawy.

Meble kuchenne na wymiar

Ustawienie mebli i sprzętów w praktycznej kuchni

Układ praktycznej kuchni jest dobrze przemyślany i dopasowany do potrzeb mieszkańców. Warto przyłożyć szczególną wagę do projektu, ponieważ od tego, gdzie staną meble czy sprzęty, będzie zależało, czy korzystanie z kuchni, przygotowywanie posiłków i przebywanie w tym wnętrzu będzie komfortowe.

Podczas planowania kuchni warto kierować się dwiema, ważnymi zasadami. Pierwszą z nich jest zasada trójkąta roboczego. Polega na ustawieniu trzech podstawowych elementów wyposażenia w strategicznych miejscach. Lodówka, zlewozmywak i piekarnik, bo o nich mowa, powinny być zlokalizowane na planie trójkąta. Inaczej rzecz ujmując, gdyby spojrzeć na kuchnię z góry, te trzy sprzęty powinny tworzyć wierzchołki naszego „trójkąta roboczego”. Jeśli Twoja kuchnia na to pozwala, warto wziąć pod uwagę tę zasadę – niewielka odległość między lodówką, zlewozmywakiem i piekarnikiem znacznie ułatwi prace w kuchni.

Drugą zasadą, jaką warto się inspirować, jest zasada podziału kuchni na 5 stref. Mówi ona, że wszystkie strefy kuchni powinny następować po sobie w takiej kolejności:

  1. strefa przechowywania zapasów – tutaj będziesz rozpakowywać zakupy i przechowywać większość żywności. W tej strefie powinny się więc znaleźć sprzęty takie jak  lodówka, szafki, półki lub szuflady na produkty suche, przetwory i warzywa, a także wygodny, podręczny blat,
  2. strefa przechowywania wyposażenia kuchennego – w tym miejscu warto zaaranżować meble na przechowywanie przedmiotów codziennego użytku, np. zastawy, sztućców, czy naczyń,
  3. strefa mokra – nazywana też strefą zmywania. Jest to miejsce przeznaczone na zlewozmywak, zmywarkę kosz na śmieci i przechowywanie środków czystości,
  4. strefa przygotowywania posiłków – powinien znaleźć się tu przede wszystkim wygodny blat, sprzęty i akcesoria wykorzystywane podczas gotowania, roboty kuchenne, sztućce robocze, deski do krojenia itp.,
  5. strefa gotowania i pieczenia – miejsce odpowiednie na płytę grzewczą i piekarnik, okap,  garnki, patelnie, blachy oraz blat do nakładania dań.

Kuchnia na wymiar – jakie wybrać meble?

Jeśli planujesz remont lub wykończenie nowej kuchni, staniesz pewnie przed wyborem – meble na wymiar czy gotowe zestawy? Jedne i drugie mają swoje zalety, chociaż meble na wymiar wygrywają pod kilkoma względami.

Zacznijmy od zalet gotowych zestawów. Mogą być tańsze niż kuchnie na wymiar. Jeśli więc nie gotujesz dużo i nie zależy Ci na jak największej funkcjonalności mebli, takie rozwiązanie może być dla Ciebie korzystne. Jeśli chcesz postawić na gotowe zestawy, ale jednocześnie masz mocno sprecyzowane wymagania, znalezienie dobrych mebli nie jest niemożliwe, ale z pewnością będzie Cię kosztowało sporo wysiłku i porównywania różnych rozwiązań u różnych producentów.

Meble na wymiar dają Ci natomiast pełnię możliwości dopasowania wszystkich rozwiązań do swoich potrzeb. Możesz dopasować układ szuflad, szafek regałów, blatów, a nawet oświetlenia. Projekt mebli zgodnie z indywidualnymi potrzebami pozwoli optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zaaranżować miejsce na wszystkie sprzęty oraz akcesoria. W praktycznej kuchni nie może bowiem zabraknąć miejsca na żaden element wyposażenia.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na kuchnie na wymiar lub gotowy zestaw? Wszystkie szafki i szuflady powinny być pojemne (zwykle mają do 55 cm głębokości), dobrze zlokalizowane, a także łatwe i wygodne w obsłudze. Szuflady powinny łatwo się wysuwać, a szafki cicho zamykać. Najlepiej byłoby, gdyby meble były wyposażone w dobre systemy przesuwne, dzięki którym bez trudu wyjmiesz przybory czy sprzęty umieszczone nawet w najgłębszych miejscach.

Decydując się na konkretne rozwiązanie, zwróć też uwagę na jakość wykonania mebli oraz klasę materiałów wykorzystanych ich do produkcji. Meble do kuchni wybiera się zwykle na długie lata, dlatego warto postawić zarówno na solidne surowce, jak i porządne, sprawnie działające mechanizmy. W przypadku mebli na wymiar możesz dopasować wszystkie rozwiązania do swoich potrzeb i wspólnie z projektantem zaaranżować kuchnię uszytą na miarę. Zobacz nasze realizacje mebli na wymiar do domu