Blog

Jak wybrać idealne meble do restauracji czy kawiarni?

Kryteria wyboru mebli gastronomicznych

Wybór mebli do restauracji, kawiarni czy pubu to ważny moment podczas aranżowania wnętrza. Od tego, na jakie meble się zdecydujesz, będzie zależeć zarówno klimat miejsca, jak i komfort gości. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając meble do gastronomii.

Jak wybrać idealne meble do restauracji czy kawiarni?

Meble do restauracji a wielkość pomieszczenia

Jeśli szukasz idealnych mebli do restauracji, kawiarni czy innego punktu gastronomicznego, zwróć uwagę m.in. na dostępną powierzchnię lokalu oraz gabaryty mebli. Liczba oraz wielkość stołów muszą być dopasowane do wielkości pomieszczenia, możliwości kuchni oraz kucharzy (ile dań mogą przygotować i zaserwować jednocześnie), a także liczby kelnerów. Im więcej ustawisz dużych stołów, tym więcej personelu będziesz potrzebować. Poza tym zbyt duża liczba mebli na małej powierzchni będzie utrudniać poruszanie się zarówno gościom, jak i obsłudze restauracji. Jeśli goście będą siedzieć za blisko siebie, mogą nie czuć się swobodnie, a poczucie kameralności i intymności zniknie.

Z drugiej strony stoły nie mogą być też zbyt małe, ponieważ nie zapewnią wystarczająco dużo miejsca na talerze, napoje, przystawki i sztućce. Przez to spożywanie dań może być niekomfortowe.

Wybierając meble do gastronomii, weź pod uwagę zarówno powierzchnię blatów stołów, jak i gabaryty mebli – duże, drewniane stoły i ławy zajmują bardzo dużo miejsca, mimo iż może przy nich usiąść tyle samo osób, co przy smuklejszym meblu.

Funkcjonalność, komfort i jakość wykonania

Jeśli planujesz otworzyć restaurację, pub czy kawiarnię, na pewno nie nastawiasz się na małe zainteresowanie swoim lokalem. Musisz więc liczyć się z tym, że meble będą intensywnie użytkowane i narażone na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Nie warto więc oszczędzać na jakości stołów, krzeseł, kanap czy foteli. Warto postawić na meble z wysokiej jakości materiałów – twardego drewna czy wytrzymałej stali, pokryte solidną, odporną na uszkodzenia tapicerką.

Oprócz tego, że meble gastronomiczne mają być solidne i trwale, muszą być też łatwe w utrzymaniu. Powinny być odporne na plamy i łatwo dać się wyczyścić. Mało co bardziej odstrasza gości tuż po wejściu do lokalu, niż poplamione krzesła czy kanapy lub pozdzierane, uszkodzone stoły.

Nie można też zapomnieć o tym, że meble muszą być wygodne dla gości – niektóre krzesła, fotele czy kanapy wyglądają modnie i designersko, ale do komfortu niestety im daleko. Pamiętaj, że Twoi goście muszą czuć się dobrze i musi być im wygodnie – jeśli nie poczują się komfortowo, nie będą chcieli wracać, nawet jeśli jedzenie będzie przepyszne. Zwróć uwagę na wysokość krzeseł czy kanap (tak by były dopasowane do wysokości stołów) i dopasuj meble do charakteru Twojego lokalu:

  • jeśli otwierasz restaurację z bogatym menu, w którym goście mogą zjeść elegancki obiad czy kolację, unikaj mebli z niskimi siedziskami, puf czy krzeseł z oddalonym oparciem – nie będą wygodne podczas jedzenia. Tego typu wyposażenie możesz wybrać, jeśli otwierasz pub czy klubokawiarnię,
  • zależy Ci na otwarciu miejsca, w którym goście będą mogli przede wszystkim zrelaksować się, odpocząć, napić się czegoś dobrego? Możesz nieco bardziej puścić wodze fantazji i zdecydować się na miękkie fotele, pufy czy niskie kanapy.

Warto wiedzieć!

Gość w restauracji powinien mieć do dyspozycji blat o wymiarach mniej więcej 60 × 40 cm. Siedzisko krzesła powinno znajdować się na wysokości około 45-50 cm nad ziemią. Warto zadbać też o miękkie oparcia.

Meble gastronomiczne, które podkreślają styl lokalu

Meble w Twojej restauracji powinny korespondować ze stylem lokalu, ideą, która stoi za Twoją restauracją, a także z atutami przestrzeni. Jeśli chcesz stworzyć np. kawiarnianą oazę spokoju, postaw na wygodne, miękkie meble, w których goście będą mogli się zatopić, a do tego na dużo zieleni, przytulne kolory i zaciszne miejsca. Wolisz nowoczesne, tętniące życiem lokale? Postaw na designerskie, kolorowe meble, neony i ciekawe kształty. Chcesz, by goście napawali się feerią smaków, jaką im zaserwujesz? Niech Twoje meble umożliwiają jedzenie w wygodnej pozycji – w tej sytuacji możesz wybrać eleganckie, drewniane stoły i krzesła z miękkimi siedziskami i oparciami, które pozwalają wygodnie się oprzeć.

Wybór mebli to ważny krok podczas aranżowania przestrzeni w Twoim lokalu. Będzie miał ogromny wpływ na wystrój i charakter wnętrza, a także na komfort gości. Postaw na meble dobrej jakości, a jeśli szukasz rozwiązań skrojonych na miarę, zdecyduje się na meble gastronomiczne na zamówienie.